Strona: Dostęp do czasopism elektronicznych poza USK (serwer proxy) / Uczelniana Sieć Komputerowa

Dostęp do czasopism elektronicznych poza USK (serwer proxy)

Pracownicy, studenci i doktoranci PRz mają możliwość korzystania z zasobów elektronicznych spoza uczelni (z komputerów domowych) za pośrednictwem serwera proxy.

Login i hasło

Przed włączeniem serwera proxy należy pobrać login i hasło dostępu do czasopism:

Ustawienia serwera proxy

W ustawieniach przeglądarki internetowej (zob. opis niżej) należy właczyć serwer proxy o adresie proxy.prz.edu.pl (albo w3cache.prz.edu.pl), port 3128. Po zaakceptowaniu trzeba będzie podać login i hasło dostępu do czasopism.

Przy takich ustawieniach przeglądarka działa prawie tak samo jak gdyby była uruchomiona na komputerze PRz. Nie działa jedynie ściąganie plików instalacyjnych programu antywirusowego.

Po zakończeniu pracy z czasopismami powinno się wyłączyć serwer proxy w ustawieniach przeglądarki. Można też wykorzystywać do pracy z czasopismami inną przeglądarkę z ustawionym proxy na stałe.

Uwaga: po włączeniu serwera proxy w przeglądarce będzie można otwierać tylko serwisy zawierające licencjonowane zasoby elektroniczne, do których dostęp jest zapewniany przez PRz. Nie ma możliwości przeglądania innych stron

Narzędzia -> Opcje -> Zaawansowane -> Sieć -> Ustawienia

Microsoft Edge

Ustawienia -> Zaawansowane -> Otwórz ustawienia serwera proxy